Výhody a nevýhody gamepadu

Jako každá jiná věc mají i gamepady své výhody a nevýhody. Spousta lidí gamepad preferuje při hraní her, naproti nim však stojí skupina lidí, kteří mají raději myš a klávesnici. Říkají, že s myší jdou lépe hry, ve kterých se střílí a že s gamepadem nikdy nedosáhneme takové rychlosti a přesnosti střelby jako s myší.

Zastánci gamepadů se však brání a nedají na své herní ovladače dopustit. Tato skupina lidí říká, že s gamepady mohou měnit tempo chůze a běhu a že je pro ně ovládání her lepší. Pak také zvýrazňují výhody vibrujících gamepadů, kdy je ze hry lepší prožitek, než s klávesnicí, která nevibruje. Zastánci klávesnice s myší oponují tím, že i s klávesnicí se dají provádět věci jako pomocí gamepadu. Ovšem s gamepadem můžete mít ruce volně položené v klíně a nemusíte je mít zdvihnuté ke klávesnici.

V dnešní době, kdy můžeme pořídit jak bezdrátový gamepad tak i bezdrátovou klávesnici nemůžeme zřejmě moc v tomto směru výhody a nevýhody porovnávat. Měli bychom se tedy zaměřit spíše na samotné ovládání her.

Ovládání pomocí gamepadu

Pomocí gamepadu je ovládání jistě jednodušší, všechny tlačítka na jednom malém ovládacím panelu, hezky pohromadě a snadno v dosahu. Toto pohodlí, rychlejšího ovládání, nám klávesnice neumožňuje. Další z výhod gamepadu je, že zkušenější uživatelé s ním mohou ovládat počítač stejným způsobem, jako pomocí myši. Nespornou výhodou u gamepadu je fakt, že při hraní se můžeme pohybovat po všech základních směrech, kdežto na klávesnici jsou šipky pouze do 4 základních směrů, což je u některých her velkým problémem. Nevýhodou je pak to, že gamepad nedokáže ovládat všechny hry, i když naopak některé se bez něj už neobejdou.

Každý herní nadšenec si v dnešní době může vyzkoušet obě možnosti hraní a pak si sám zvolit, která mu nejvíce vyhovuje.