Historie gamepadu

První gamepady, které byly vyrobeny roku 1983 společností Nintendo, byly následovány v roce 1986 gamepady od firmy Sega. Tyto herní ovladače se poprvé objevily u herních konzolí a sloužily pouze k hraní her. Jejich tvary připomínaly neforemné kvádry a pro držení nebyly zrovna příjemné. Postupem času se gamepady vyvíjely, až dosáhly dnešní, pro hraní, pohodlné podoby. Se spoustou vychytávek, jako jsou třeba protiskluzové držáky, rýhovaná analogová tlačítka, větráčky. S postupem času se vyvinuly i barvy gamepadů, od černé, šedé a bílé, které bývaly asi těmi nejzákladnějšími barvami se výrobci odpoutali a dnes můžete zakoupit gamepady žluté, červené, zelené, modré, s různými potisky a motivy, stačí si jen vybrat ten, který se vám nejvíce líbí.

S příchodem počítačů se přípojky gamepadů změnily tak, aby se daly přes USB zapojit pohodlně do počítače. A tak se hraní her, stalo zase o něco snadnějším a zábavnějším. Některé gamepady mají zabudované vibrace a o to více můžete hru prožít. Tím, ale vývoj gamepadů neskončil. Výrobci přišli s novým nápadem, udělat bezdrátové gamepady. Zabudovali do nich blootooth a tak vy, jako hráči, nejste při hraní omezení žádným kabelem a můžete si hru užít zase o něco víc.

A jak to vypadá s gamepady do budoucna?

Určitě se nepřestanou vyrábět, protože spousta herních nadšenců si je nemůže vynachválit. Možná, že postupem času přibude nějaká další ovládací tlačítko. Možná, že naopak nějaké ubude. To záleží čistě jen na firmách, které gamepady vyrábějí. A protože konkurence ve výrobě těchto herních zařízení je veliká, mají se nadšenci gamepadů jistě stále na co těšit. Stále se budou objevovat nové vylepšené gamepady pro lepší prožitky z her. A tak stačí jen sledovat novinky na trhu s gampedy a nechat se překvapovat vylepšeními, které pro nás výrobci chystají.